17 Maja 2014 roku – inscenizacja bitwy na szańcach ze Szwedami

Opublikowano 28 kwietnia 2014, poniedziałek o 15:42.

Zapraszamy wszystkich: Władze administracyjne, samorządowe, pracowników gminy, dzieci z rodzicami, młodzież, mieszkańców i turystów na plac przy nowym zbiorniku wodnym koło ul. Harcerskiej w Wilkowicach Górnych. Będzie „majówka z historią” – 17 maja 2014 r. tj. w sobotę o godzinie 12-tej. Pisaliśmy o bitwie ze Szwedami na szańcach wilkowickich w marcowym numerze „Głosu Gminy Wilkowice” – 17 maja 2014 roku chcemy Państwu /już po raz drugi/ odtworzyć bitwę, aby utrwalić ten ważny i historyczny wyczyn i heroizm naszych rodaków w obronie ojczyzny i króla polskiego.

Inscenizacja zapowiada się imponująco. W bitwie będzie uczestniczyć oddział wojsk szwedzkich złożonych z przedstawicieli Bractw Kurkowych z Cieszyna, Pszczyny, Zabrza, Rudy Śląskiej i z Żor. Oddział atakował będzie używając ośmiu armat, 11 muszkietów i innych historycznych broni. Dowodził nimi będzie fanatyk i miłośnik historii Pan Czesław Kanafek. Grupę szlachty polskiej prowadził będzie pan mjr Waldemar Jagieło. Grupa Rekonstrukcyjna „Kartacz” przy Stowarzyszeniu Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, tworzyć będzie szlachtę polską i mieszczan żywieckich. Wspomagać ją będą zbójnicy Pana Krzysztofa Kufla oraz zbójnicy z Ustronia. Satyrycznie zagai imprezę kolega zbójnik Wiesław Wróblewski Prezes Stowarzyszenia „Beskidzkie smaki”. Zagrzewać wojska do boju, będzie kapela „Ziemi Beskidzkiej” z Mesznej. To jej debiut w Wilkowicach, wysłuchajcie ją życzliwie, może również wystąpi zespół pieśni i tańca „Ziemia Beskidów”. Będzie grill i wiele innych atrakcji.

Szanowni Państwo – na Waszych oczach na polanie, prezes Wróblewski ze swoimi zbójnikami, ugotuje wspaniałą regionalną góralską „kwaśnicę – palce lizać”. Będą ją smakować wszyscy uczestnicy widowiska. Impreza zapowiada się imponująco, będzie ostrzał i wymiana strzałów artylerii, będą wybuchy petard, wybuch bomb, będzie ostrzał Szwedów i heroiczna odpowiedź obrony na „naszym szańcu”. Będzie parada na koniach pięknych amazonek i wiele wymyślnych gagów wojennych o które postarają się atakujący i broniący się żołnierze. Przepraszamy sąsiadów, ale będzie naprawdę głośno, proszę nam wybaczyć, lecz o to prosi historia. Zapraszamy wszystkich, ale szczególnie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów naszego regionu oraz nauczycieli. Proszę traktować tą inscenizację jak lekcje historii mało znanego a tak znaczącego faktu obrony przed szwedzkim zalewem żołnierzy szwedzkich nazwanych w historii „Potopem szwedzkim”.

Organizatorem inscenizacji będzie Towarzystwo Kulturalne „Wrota Beskidów” i Wójt Gminy Wilkowice jednak prosimy wszystkich którym dobre imię Wilkowic nie jest obojętne o pomoc w organizacji tej imprezy. Szczególnie prosimy o pomoc finansową. Szanowni Państwo każda złotówka pomocy przyczyni się do sukcesu i rozgłosu „Bitwy na szańcach wilkowickich”.

Za zarząd Towarzystwa „Wrota Beskidów”
Władysław Wala