„Wrota Beskidów” – podsumowanie roku 2014 i przesłanie na 2015 rok

Opublikowano 14 grudnia 2014, niedziela o 15:42.

Z okazji zbliżających się Świąt oraz Nowego Roku 2015 życzymy wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia Kulturalnego „Wrota Beskidów” wiele, wiele szczęścia i dużo radosnych dni. Spełnienia wszystkich marzeń, aby się wam darzyło, kopiło przez cały rok. Tego życzy wam zarząd stowarzyszenia „Wrota Beskidów”.

Ponieważ kończy się rok powinniśmy podsumować czego w tym roku 2014 dokonaliśmy. Na święta Bożego Narodzenia zbudowaliśmy przy kościele piękną szopkę, z której najbardziej cieszyły się dzieci. W roku 2014 zorganizowaliśmy trzy turnieje piłkarskie na hali GOSiR, w którym uczestniczyły drużyny z Istebnej, ze Słowacji, z Pogwizdowa, z Jasienicy i “Orłów Bielskich”. Uczestniczyliśmy również ze zmiennym szczęściem w turniejach na Słowacji, w Pogwizdowie, Jasienicy i na boisku “Rekord Bielsko-Biała”. Najczęściej drużyna “Wilki Wilkowice” występowała w następującym składzie: Dariusz Profus, Jacek Gierlak, Rafał Lewandowski, Jarosław Loranc, Ireneusz Bojdys, Jan Szmidt, Krzysztof Łukaszek, Piotr Kwaśny, Czesław Kanik, Dawid Kanik, Władysław Wala, Jacek Polak, Marcin Stawinoga, Sławomir Waluś, Grzegorz Bak, Roman Błachut. Nasza drużyna walczyła dzielnie i dużo meczy w tych turniejach wygrała zdobywając wiele trofeów. W tym miejscu apelujemy do wszystkich byłych zawodników i chętnych umiejących grać w piłkę, aby uczestniczyli w treningach drużyny „Wilków” na hali GOSiR w każdą niedzielę o godzinie 10:00. Wszystkim zawodnikom, uczestnikom turniejów piłkarskich składamy serdeczne podziękowania. Życzymy aby unikali kontuzji i dla zdrowia w dalszym ciągu kontynuowali bieganie po boisku za piłką. Nic tak nie wzmacnia zdrowia i dobrego samopoczucia, jak czynna aktywność sportowa. Tak trzymać cały rok.

31 maja 2014 roku zorganizowaliśmy po raz drugi inscenizację bitwy ze Szwedami. Wypadła ona imponująco. Aktorzy tego spektaklu, przebrani w piękne stroje żołnierzy szwedzkich (około 20 osób), atakowali szańce, których broniło około 15 ludzi przebranych w stroje szlachciców polskich i mieszczan żywieckich. Na szańcach walczyła również drużyna górali podhalańskich. Ubrani byli w przepiękne zbójnickie stroje z wielkimi czapami. Drużynę górali przyprowadził ksiądz Władysław Zązel, również ubrany w przepiękny strój świąteczny górala podhalańskiego. Ta uroczystość to już prawie tradycja i zapadła w sercach widzów Podbeskidzia.

Również bardzo udaną imprezą w co powątpiewali sceptycy, że się uda, było sprzątanie Magurki. W sprzątaniu czynnie uczestniczyła młodzież szkoły podstawowej w Wilkowicach wraz z dyrektorem Andrzejem Pobożnym. Uczestniczyło 25 uczniów i pięciu rodziców za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy również 27 członkom „Wrót Beskidów” oraz przedstawicielowi klubu „Gaja”. Zbierano śmieci od Górnych Wilkowic przy szlaku turystycznym do Magurki. Nazbierano 45 sztuk pełnych worków śmieci, 12 opon małych i 7 dużych. Z zebranych ilości śmieci widać, że szlak z Górnych Wilkowic na Magurkę dawno nie był sprzątany i cieszy nas, że nam się udało zrobić porządek.

Dobrze przyjętą imprezę, którą należy kontynuować było pożegnanie lata w Huciskach 13 września 2014 roku. Impreza poprzedzona była rajdem pieszym szlakiem turystycznym z Górnych Wilkowic na Magurkę i zejściem do Skały Czarownic, gdzie rozpalono ognisko, smażono kiełbaski i śpiewano wesołe piosenki. Cała grupa przeszła do „starej szkoły”, a tam były dodatkowe atrakcje: skoki spadochronowe do celu, beskidzki klaun, który bawił ludzi i rozweselał dzieci oraz występ muzyczny pana Janusza Mazura. Udana impreza, trudno było tak rozbawionym uczestnikom powiedzieć „to już koniec, spotkamy się za rok”, ale tak powiedzieliśmy i tak zrobimy w 2015 roku.

Udało się również powołać Zespół Pieśni i Tańca” Ziemia Beskidzka”. W tym roku nie byli to już debiutanci, Oni wyrośli na dobrych artystów tańczących i grających, są coraz bardziej profesjonalni. Zespół zyskuje uznanie i to już nie tylko na Podbeskidziu. Duża w tym zasługa artystki i entuzjastki tańca i muzyki- prowadzącej zespół Pani Agnieszki Rusin. Gratulujemy zespołowi i Pani Kierownik, życzymy im dalszych profesjonalnych występów w 2015 roku i w latach następnych.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim członkom “Wrót Beskidów”. Życzymy im samych dobrych i pogodnych dni w roku 2015 i prosimy o pomoc w działaniu jakie będziemy prowadzić na rzecz społeczeństwa w przyszłym roku. Praca społeczna nie przynosi korzyści materialnych, ale na pewno daje dużo satysfakcji i korzyści moralnych, daje poczucie dobrze spełnionych obowiązków. W 2015 roku planujemy zorganizować spotkanie z lekarzami onkologami z Gliwic. Takie spotkanie planowano już w 2014 roku, ale z przyczyn od nas niezależnych nie doszło do skutku. Będziemy również starać się zorganizować w 2015 roku Targi Pracy, a te imprezy, które były udane, opisane wyżej będziemy chcieli kontynuować. Chcemy zorganizować warsztaty artystyczne, które opisaliśmy w poprzednim numerze gazety. Prosimy o zapisy. W razie, gdy będą chętni, zajęcia prowadzić będą nasi artyści Bogumiła Dębińska i Helena Helfer.

Zrobiliśmy w tym roku dużo i oby rok następny nie był gorszy od poprzedniego.

Z noworocznymi pozdrowieniami
Władysław Wala