Ostatnie wieści

Opublikowano 25 kwietnia 2015, sobota o 15:23.

Wielkanocny wypad członków Sekcji Górskiej „Wrót Beskidów” w góry

W Wielki Piątek o godzinie 21:00 postanowiliśmy zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Małego – Czupel (933 m n.p.m.) i tym samym zapoczątkować akcję chodzenia po górach w Wielkim Tygodniu, na wzór ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EBK) zapoczątkowanej trzy lata temu w Beskidach, w której braliśmy udział, w dwóch poprzednich edycjach.

Trasa wiodła od pętli autobusowej w Górnych Wilkowicach poprzez Schronisko na Magurce i dalej na Czupel. Wiatr, mróz i 30 cm śniegu w paśmie Magurki sprawiły, że trasa nie należała do najłatwiejszych. Większą część drogi niebo było bezchmurne i towarzyszył nam Księżyc, który w tych dniach był w pełni. Całość zajęła nam trzy godziny (około 10 km). Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji naszego przedsięwzięcia w przyszłym roku.

Mateusz Romaniak

Może i w tym roku się uda!

Rok temu w kwietniu „Wrota Beskidów” zapoczątkowały wiosenną zbiórkę i czyszczenie szlaków na Magurkę. Pamiętamy artykuł w „Głosie naszej gminy” – „A jednak się udało”, gdzie pisaliśmy o udanej inicjatywie czyszczenia lasu. Przypomnijmy, że zebraliśmy wtedy 45 worków śmieci, 12 opon małych i siedem dużych. Było to ponad pół tony śmieci, które zalegały szlak na Magurkę. Czytelnicy jak i mieszkańcy gminy bardzo pochwalili nasz czyn. W związku z tym chcemy ogłosić, iż 16 maja o godzinie 11:00 znowu się zbieramy i będziemy chcieli zebrać śmieci na szlakach na Magurkę. Zbiórka będzie na placu przy zbiorniku retencyjnym przy ul. Harcerskiej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy, a szczególnie członków stowarzyszenia kulturalnego „Wrota Beskidów”. Zapraszamy również rodziców z młodzieżą ze szkoły podstawowej w Wilkowicach i nauczycieli. Na zakończenie zbiórki tradycyjnie rozpalimy ognisko i upieczemy kiełbaski.

Zapraszamy, godz. 11:00 16 maja 2015, plac przy zbiorniku retencyjnym przy ul. Harcerskiej. Bądź przychylny dla naszej przyrody i dodaj swoją cząstkę.

Ostatnie pożegnanie

To smutne, ale w ostatnich tygodniach pochowaliśmy dwóch dawnych sportowców piłkarzy – Franciszka Krupińskiego i Bogusława Wojcieszka. W latach pięćdziesiątych kiedy były początki klubu piłkarskiego w Wilkowicach jednym z najlepszych wówczas obrońców był Franciszek Krupiński. Niektórzy pamiętają, że drużyna w tych latach walczyła o awans do wyższej klasy piłkarskiej i była bardzo znana w rejonach Podbeskidzia. Franciszek był nie tylko dobrym sportowcem i kolegą. Był również dobrym działaczem społecznym. Miał inicjatywę, odwagę i rozsądek. Często zgłaszał wnioski na zebraniach i w gminie. Długoletni pracownik spółdzielni „Bystrzanka”. Zabrakło mu kilkanaście dni, a dożyłby 90 lat. Cześć jego pamięci.

Drugim sportowcem, którego koledzy i znajomi odprowadzili na cmentarz w dniu 18 kwietnia 2015 roku był Bogusław Wojcieszek. Członek „Wrót Beskidów”. Pamiętacie Państwo, często stał za grillem i grillował wspaniałe karczki i kiełbaski. W młodości był dobrze zapowiadającym się piłkarzem, lecz kontuzja zakończyła jego karierę sportową. Cześć jego pamięci.

30 maja 2015 roku – inscenizacja bitwy ze Szwedami

Zbliża się trzecia inscenizacja bitwy ze Szwedami, która tradycyjnie odbędzie się na polanie przy ul. Harcerskiej. W tym roku chcemy ją przeprowadzić bardzo uroczyście i hucznie. Przyjadą Szwedzi z armatami i inną bronią palną, przyjedzie szlachta polska, ale naprawdę atrakcyjnie zapowiada się udział w inscenizacji górali. Będą atrakcje dla dzieci, będzie pokaz jazdy konnej, będą stragany i dobry bufet i cały czas przygrywać będzie zespół muzyczny. Organizatorzy zapewnią dowóz na miejsce imprezy już od godziny 9:00. Myślimy, że potraktujecie państwo zaproszenie na imprezę jak kiedyś na majówkę pod lasem. Już dzisiaj zachęcamy do wzięcia udziału turystów, mieszkańców gminy, młodzież oraz inne organizacje. Życzymy atrakcyjnej imprezy, wypoczynku majowego na łonie natury i lekcji historii.

Przypominamy ostatni raz o możliwości przekazania 1% z podatku na rzecz stowarzyszenia „Wrota Beskidów”: KRS 0000242793, konto bankowe stowarzyszenia Bank Spółdzielczy Bystra: 52 8133 0003 0002 5348 2000 0001.

Władysław Wala