7 maja 2016 znów sprzątamy Magurkę i las

Opublikowano 18 kwietnia 2016, poniedziałek o 18:22.

Witamy wiosnę, aby chciała ona gościć w naszej gminie, a słoneczko ciągle poprawiało nasze humory. Każdorazowo z wiosną Stowarzyszenie Kulturalne „Wrota Beskidów” organizuje akcję sprzątania szlaków na Magurkę i lasów Magurki, połączoną z piknikiem. Nasi ojcowie i dziadowie nazywali to majówką. Może jeszcze niektórzy pamiętają te majowe wyprawy na Kaplę, gdzie strażacy organizowali wiosenne imprezy. Od rana pięknie przybrane wozy drabiniaste woziły ludzi, którzy śpiewali i cieszyli się z przychodzącej wiosny na Kapli. Tam kiedyś księża przygotowywali swoje kazania świąteczne, dlatego nazwano tę część pod lasem „Kaplą”. Tam było utwardzone  miejsce (nad kamiennym kręgiem), gdzie orkiestra prowadzona przez pana Antoniego Gębalę grała do późnych godzin wieczornych. W orkiestrze najczęściej, jak pamiętamy, grywał pan Józef Kufel, pan Michał Gwizdała, pan Jan Bysko, pan Józef Matuszek i Stefan Gębala. Strażacy dbali o pełny bufet, było piwo i smaczne grzane kiełbaski (jeszcze wtedy nie znało się grilla). Była również oranżada i słodycze dla dzieci i młodzieży. Mieszkańcy Wilkowic bawili się świetnie, tańczyli i śpiewali, a przy ognisku czas szybko leciał. Późnym wieczorem nasi „bohaterowie” wracali z Kapli przy głośnych śpiewach i wesołych zabawach.

Stowarzyszeniu Kulturalnemu „Wrota Beskidów” marzy się, aby również wyrwać Państwa w dniu 7 maja na piknik, który organizujemy u pana Piotra Gębali  w „chacie pod bukami” na Magurce o godzinie 11:00. O godzinie 13:00 po upieczeniu kiełbas i rozrywkowej części pikniku chcemy zrobić coś pożytecznego i dobrego dla przyrody. Wszyscy uczestnicy łącznie z młodzieżą schodzą z Magurki szlakami i zbierają nieczystości i śmieci do worków, a za nami jedzie bus pana Romaniaka, który zawiezie napełnione worki na wysypisko śmieci.

Prosimy zatem pana dyrektora Szkoły Podstawowej Andrzeja Pobożnego, aby zmobilizował, jak co roku,  młodzież, rodziców i nauczycieli. My z kolei apelujemy do członków stowarzyszenia i mieszkańców Wilkowic. Prosimy, weźcie udział w tej imprezie. Będzie ognisko, będą śpiewy i będzie pożyteczne kiedy zbierzemy kilkanaście worków śmieci. Pamiętacie, że rekord zebranych śmieci, to 54 pełne worki, które zawieźliśmy do Ekoładu dwa lata temu. Jak będzie wyglądał program imprezy? O godzinie 9:30 zbierają się zwolennicy pieszej wycieczki na Magurkę na polanie nad zbiornikiem retencyjnym przy ul. Harcerskiej i z przewodnikiem ruszamy o 9:30 tak, aby zdążyć do „chaty pod bukami” (na Magurce) pana Gębali na godzinę 11:00. O godzinie 10:30, na polanę nad zbiornikiem retencyjnym przy ul. Harcerskiej podjadą samochody i zabiorą chętnych do chaty, gdzie będzie ognisko, pieczone kiełbaski i słodycze dla młodzieży. O godzinie 13:00, wszyscy uczestnicy schodzą w dół do ul. Harcerskiej i zbierają śmieci, które wystawione będą na szlak, aby przejeżdżający samochód mógł je zebrać i zawieźć na wysypisko. Myślimy, iż nas nie zawiedziecie. Specjalnie wspomnieliśmy o majówkach naszych dziadków i rodziców, abyśmy nie siedzieli w tę sobotę w domu. Zabieramy rodziny i masowo wędrujemy na Magurkę. Na pewno mile Was przyjmą w „chacie pod bukami”. Dzieci i młodzież będą mogły zobaczyć z bliska sarenki, kozy, owce i krowy. Być może pani Klaudia nie tylko da pokaz dojenia kozy, ale i odważna młodzież będzie mogła udoić mleka. Na ostatniej imprezie młode dziewczyny wypiły udojonego ciepłego mleka dwie szklanki. Na zdrowie.

Zapraszamy w imieniu Stowarzyszenia Kulturalnego „Wrota Beskidów”.

mgr Władysław Wala