Inscenizacja bitwy polsko-szwedzkiej na granicy Wilkowic i Mikuszowic – anons

Opublikowano 18 kwietnia 2016, poniedziałek o 18:42.

Szanowni Państwo, wielokrotnie opisywaliśmy fakt, iż 8 marca 1656 roku na granicy Wilkowic i Mikuszowic odbył się niesamowity bój potęgi Szwedów z wojskiem polskim przy współudziale górali Podbeskidzia. Był to czyn heroiczny i historyczny. Dlatego my, mieszkańcy Wilkowic, nie powinniśmy o tym zapomnieć. Tym bardziej, że 80% budynków, zabudowań oraz folwark wilkowicki zostało w zemście za zaciekłą walkę mieszkańców spalone, zagrabione, a ludność została wymordowana w bestialski sposób. Stowarzyszenie Kulturalne „Wrota Beskidów” czuje się odpowiedzialne, aby ten ważny incydent z naszej historii został upamiętniony i podany społeczeństwu. Jest niewątpliwie faktem historycznym, że obroniliśmy wtedy nie tylko Wilkowice i Podbeskidzie, ale również i całą Polskę, ponieważ po tej bitwie i potyczce w mieście Żywcu Szwedzi wycofali się bez chęci dalszej walki, aż do samego Gdańska. Upamiętniamy ten fakt już czwarty raz i liczymy, iż w tym roku tj. 28.05.2016 nie tylko pomoże nam pogoda, ale i również nadciągające pokojowo wojska szwedzkie, górale beskidzcy i szlachta polska. Inscenizacja zapowiada się imponująco. Wytoczone działa oraz bojowo nastawieni żołnierze będą zdobywać szańce wilkowickie. Naszym marzeniem jest, aby jak co roku wielu ludzi obejrzało tę historyczną inscenizację.

Inscenizacja odbędzie się 28.05.2016 o godzinie 12:00. Przed i po inscenizacji wystąpią zespoły muzyczne i ludowe, które umilą całość imprezy. Odbędzie się również ognisko i festyn dla uczestników tej inscenizacji. Zaproszeni są jak zwykle bardzo ciekawi goście. Przede wszystkim konsul królestwa szwedzkiego Janusz Kahl, Starosta Bielski, przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu Gminy oraz radni Wilkowic. Oby nam tylko dopisała pogoda. Mieszkańców Bielska i Hucisk na imprezę dowiezie Ciuchcia Beskidzka oraz samochód OSP i samochód Urzędu Gminy. Planowane są również atrakcje dla dzieci i młodzieży, bo przecież związane to jest z Dniem Dziecka. Będzie dla nich pokaz dużych baniek mydlanych. Zabawiać dzieci będzie klaun podbeskidzki i żongler. Prezentować się będą również artyści z Wilkowic. Będzie wystawa malarstwa pani Barbary Adamiec, wystawa rękodzieła pani Bogumiły Dembińskiej, a także zbroi z okresu potopu szwedzkiego pana Wiesława Frączka, wytwórcy broni średniowiecznej.

Serdecznie zapraszamy na imprezę. Nie będzie żadnych biletów wstępu, ponieważ chcemy, aby było nas dużo, i aby w sercach naszych i w świadomości zadomowił się fakt, iż to nasi krajanie tak bohatersko bronili zarówno Wilkowic, Podbeskidzia, jak również i tonącego w potopie szwedzkim państwa polskiego. Szczegółowy program imprezy zostanie podany w następnym numerze. Serdecznie Państwa zapraszamy, bądźcie z nami.