Bitwa ze Szwedami – afisz

Opublikowano 17 maja 2016, wtorek o 21:04.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

STOWARZYSZENIE „WROTA BESKIDÓW” I URZĄD GMINY WILKOWICE SERDECZNIE WSZYSTKICH TURYSTÓW, PRZEJEZDNYCH I MIEJSCOWYCH ZAPRASZA NA BEZPŁATNĄ IMPREZĘ „BITWA POLSKO-SZWEDZKA”:

­PROGRAM INSCENIZACJI­
CZWARTEJ BITWY NA SZAŃCACH WILKOWICKICH

28.05.2016 (sobota)
Wilkowice Górne przy ul. Harcerskiej
(polana nad nowym zbiornikiem wodnym)
Plan imprezy:
10:10 – rozpoczęcie imprezy.
10:15 – 10:40 – występ młodzieży szkolnej Szkoły Podstawowej w Wilkowicach.
10:45 – występ młodzieży z Gimnazjum z Górnych Wilkowic
11:25 – 11:55 – wykład doktora Przemysława Stanko – autora „Monografii Gminy Wilkowice” na temat ogólnej sytuacji w naszym rejonie w czasie potopu szwedzkiego
12:00 – oficjalne otwarcie, przemówienie wójta gminy Mieczysława Rączki i zaproszonych gości.
12:30 – inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami szwedzkimi, a obrońcami polskimi prowadzona przez majora Waldemara Jagiełłę
14:30 – występ kapeli Romanka, wystąpi również rewelacyjny satyryczny konferansjer, który będzie zapowiadał utwory satyrycznie i z humorem, będzie miał również parę przypowieści i wesołych gawęd góralskich
15:00 – 18:00 –Majówka taneczna: występ zespołu muzycznego grającego melodie biesiadne.

Plan wyjazdów Ciuchci Beskidzkiej:
9.00 – z Bystrej  koło „Rywala” Pani Maślankowej.
9:10 – z Mesznej z parkingu naprzeciw Szkoły Podstawowej przez Bystrą koło „Rywala”.
9.40 – od Szkoły Podstawowej w Wilkowicach.
9.50 – z parkingu na przystanku w Huciskach.
10.00 – od OSP Wilkowice
11.00 – z Mesznej z parkingu przez parking koło „Rywala”.
11.10 – od OSP Wilkowice.

Bufet prowadzony będzie przez specjalną grupę podającą rewelacyjną kaszankę, grillowane kiełbasy i oscypki. Będą również atrakcyjne napoje.

Stoisko z replikami broni dawnej, broni palnej, szabli i halabard z czasów potopu szwedzkiego oraz wykład na temat średniowiecznej broni przedstawi rekonstruktor broni z Bystrej, Pan Wiesław Frączek.

W ramach atrakcji zaprezentowane zostaną rysunki wykonywane na żywo oraz stoisko rękodzieła artystycznego: koronki, papierowa wiklina, ikony i frywolitki.

Dzieci i młodzież zabawiać będą klaunowie beskidzcy. Odbędzie się pokaz dużych baniek mydlanych. Odbędzie się sprawdzenie sprawności fizycznej przyszłych komandosów. Będzie można kupić pamiątki rękodzieła artystycznego członków „Wrót Beskidów” oraz obrazy Barbary Adamiec.

Impreza zapowiada się jak co roku fantastycznie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, turystów i wszystkich gości. Historia walki ze Szwedami w Wilkowicach w dorzeczu rzeki Skleniec i Białej, jest to historyczny fakt, który chcemy uczcić i z tego mieszkańcy Wilkowic i Mikuszowic powinni być dumni. Połączymy to z majówką, tańcami i wesołym spędzaniem czasu oraz imprezą z okazji dnia dziecka.

To musi się udać.

Zamawiamy dobrą pogodę i o nią prosimy. Niech nam wszystkim świeci słońce.
Szwedów się nie przestraszymy – pomóżcie, to zwyciężymy.