Niezwykła inicjatywa dla ludzi starszych

Opublikowano 17 marca 2017, piątek o 17:41.

Fundacja Sadyba wystąpiła z niezwykłą inicjatywą z myślą o ludziach starszych i niepełnosprawnych. Z uwagi na zainteresowanie i pytania skierowane do zarządu Sadyby czy można by było zorganizować opiekę i zagospodarować czas wolny dla ludzi starszych, niejednokrotnie schorowanych i często dementywnych.  Jest wiele rodzin, gdzie ludzie zastanawiają co zrobić ze starszą panią lub panem, w czasie kiedy wszyscy domownicy wyjeżdżają do pracy lub innych zajęć, a starsza osoba zostaje w domu sama bez opieki. Jest to niewątpliwie problem, bo kto ma pilnować takiego domownika, kto ma go nakarmić, kto ma podać lekarstwa, kto ma się nim opiekować? Rewelacyjny pomysł powstał w Domu Pomocy Społecznej „Sadyba”. Postanowiono uruchomić Dzienny Dom Pomocy Społecznej dla osób starszych i niepełnosprawnych lub chorych. Polega to na tym, iż można przyjąć do „Sadyby” takiego człowieka o godzinie siódmej lub przed siódmą rano i odebrać go po południu o godzinie szesnastej lub później. W tym czasie odpowiednio przeszkolony personel profesjonalnie zajmie się przywiezionym podopiecznym zarówno w zakresie pomocy lekarskiej, medycznej jak i gimnastyki ruchowej i innych zajęć kulturalno-świetlicowych. Dzienny Dom zapewnia elastyczność w zakresie przywozu i w odbiorze.

Personel Dziennego Domu może zając się osobami chorymi na Alzheimera lub innymi, które wymagają podania kroplówki, pokarmu w płynie oraz wszelkich innych lekarstw. Lekarstwa zostaną podane w określonym wymaganym czasie. Dom zapewnia zmianę pampersów i opiekę dla niepełnosprawnych i chorych. Dzienny Dom będzie również dla osób sprawnych intelektualnie, dla których gwarantuje się pełny zakres telewizji, gier towarzyskich, pogadanek i możliwości korzystania z Internetu. Zapewnia się wyżywienie – zarówno obiady, śniadania i kolacje oraz zajęcia świetlicowe z podopiecznymi w zależności od tego czego sobie życzy zamawiający oraz zainteresowani przywiezieni do Domu Dziennego.

Myślimy, iż jest to rewelacyjna inicjatywa, obok której nie można przejść obojętnie. W Domu Pomocy Społecznej odbyła się w tym celu narada w dniu drugiego marca. Odbyło się spotkanie dotyczące Domu Całotygodniowego jak i Domu Dziennego. Spotkanie prowadził pan dyrektor Jakub Cylc, a w naradzie uczestniczyli: pani Katarzyna Konior – kierownik GOPS w Buczkowicach, pani Gabriela Hamerlak Ciurla – kierownik GOPS w Wilkowicach, pani Elżbieta Rosińska – przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Bielska-Białej, pani Agnieszka Sech – dyrektor GOK w Bystrej, pani Małgorzata Klajmon – dyrektor GOPS w Jasienicy, pani Klaudia Pieczara – pracownik socjalny GOPS Jasienica. Uczestnicy spotkania zostali oprowadzeni po Domu Pomocy Społecznej, rozmawiali z mieszkańcami, oglądali stołówkę, kuchnię, zaplecze, laboratorium i urządzenia rehabilitacyjne, sale dla osób, które będą chciały przebywać w Dziennym Domu.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany inicjatywą Domu Pomocy Społecznej może w każdej chwili zadzwonić na telefon 338171212 i porozmawiać z pracownikami socjalnymi: Eweliną Marek i Katarzyną Nowak. Do dyspozycji również jest pan dyrektor Jakub Cylc, który udzieli pełnej informacji.

Odpłatność za pomoc w Dziennym Domu Pomocy wynosi około 8 złotych za godzinę pobytu, w tym jest obiad, można wykupić śniadanie i kolację, a podawane leki należy przywieźć ze sobą.

Jest to na pewno niespotykana dotąd inicjatywa Fundacji dla społeczeństwa. Należy ją pochwalić, że podaje się rękę osobom chorym, niewydolnym umysłowo i starszym, z którymi jest problem co zrobić kiedy rodzina musi podjąć się pracy lub innych zadań.

Jeszcze raz podajemy telefon: 338171212

Dom Dziennego Pobytu

Masz problem z osobą niepełnosprawną, chorą, wymagającą opieki? Zgłoś się do Fundacji Sadyba. Tam wyspecjalizowani fachowcy zajmą się daną osobą, a Ty możesz spokojnie działać, bez obawy, że coś się stanie twojemu bliskiemu korzystającemu z pobytu dziennego w Domu Pomocy Społecznej w Bystrej.